•  ویژگی افراد موفق در کسب و کار چیست؟ سوالی است که در ذهن اکثر افراد ایجاد می شود. انسان های بسیار زیادی روی این کره ی خاکی زندگی می کنند که تنها چند درصد از آن ها در تلاش هستند که رشد کرده و به موفقیت بسیار زیادی دست پیدا کنند. از این رو در ادامه قصد داریم تا راز موفقیت این افراد را کشف کرده و به ویژگی مشترک افراد موفق در کسب و کار بپردازیم. اگر می خواهید راز موفقیت این افراد را بهتر درک کنید تا انتهای مطالب با ما همراه باشید.

  به گفته دکتر ماکان آریا پارسا افراد موفق در کسب و کار دارای ویژگی ها و خصوصیات بسیار متفاوتی می باشند. البته در همین راستا ذکر این موضوع از این قاعده مستثنی نمی باشد که قوانین زندگی افراد موفق با ویژگی مشترک افراد موفق متفاوت می باشد.  چند نمونه از ویژگی افراد موفق در کسب و کار به شرح زیر هستند:

  1. داشتن انگیزه ی بالا
  2. از لحاظ احساسی بالغ هستند.
  3. شناخت بازار و تبدیل تهدید ها به فرصت
  4. داشتن هدف
  5. 5)     دوری از انسان های منفی نگر
  6. سازگاری
  7. ریسک پذیر بودن
  8. عوامل دور کننده از موفقیت را به خوبی می شناسند.
  9. در مواقع بحرانی متزلزل نمی شوند.
  10. حس رقابت بالا

  افراد موفق در کسب و کار خود نیاز به انگیزه ی بالایی دارند:

  به اعتقاد دکتر ماکان آریا پارسا افراد موفق از انگیزه ی بسیار بالایی برخوردار هستند و به کار خود عشق می ورزند. از این رو می توان گفت که یکی از اصلی ترین ویژگی افراد موفق در کسب و کار، انگیزه ی بالا است. داشتن انگیزه ی بالا می تواند موجب ترغیب انجام کاری خوب و عالی شود. افرادی که دارای شور و اشتیاق کافی برای انجام کاری نباشند، قطعا در مقطعی از کار، از انجام آن دلسرد شده و دست از کار خواهند برداشت. البته در همین راستا ذکر این موضوع از این قاعده مستثنی نمی باشد که پیش نیاز انگیزه، علاقه به کاری است که قرار است انجام شود. انگیزه به تنهایی نمی تواند عامل موفقیت باشد.

  از لحاظ احساسی بالغ هستند

  بر باور دکتر ماکان آریا پارسا افراد موفق در کسب و کارهای خود، اکثرا دارای شخصیت آرامی هستند. این افراد حتی در مواقعی که استرس و اضطراب به آن ها غلبه کرده باشد، ارزش تلاش های خود را می دانند. آن ها از احساسات خود با خبر هستند و می توانند به راحتی احساسات خود را کنترل کنند.  همین طور افراد موفق در کسب و کار، استراتژی های خوب را تمرین و تکرار می کنند تا در مقابله با آن ها بهترین بازدهی را داشته باشند.

  شناخت بازار و تبدیل تهدید ها به فرصت:

  طبق نظر دکتر ماکان آریا پارسا یکی دیگر از ویژگی افراد موفق در کسب و کار، شناخت بازار و تبدیل تهدید ها به فرصت می باشد. در کسب و کار دو محیط مختلف به صورت محیط داخل سازمان و محیط خارج سازمان وجود دارد. اکثر افراد به محیط داخل سازمان می توانند تسلط داشته باشند ولی ممکن است به محیط خارجی سازمان به اندازه ی کافی مسلط نباشند. این موضوع موجب ایجاد برخی مشکلات برای کسب و کارها می شود. از این رو افرادی که از شناخت کافی به بازار هدف برخوردار باشند، می توانند به راحتی با تبدیل تهدید ها به فرصت ها در کسب و کار خود موفق شوند.

  هدفمند بودن یکی از اصلی ترین ویژگی افراد موفق در کسب و کار می باشد:

  طبق صحبت های دکتر ماکان آریا پارسا یکی دیگر از ویژگی افراد موفق در کسب و کار داشتن هدف می باشد. هدف موجب ایجاد شور و اشتیاق در کسب و کار می شود. البته نحوه ی انتخاب هدف هم مبحثی جدا می باشد که باید با اطلاعات و دانش بالایی انجام شود. متاسفانه برخی از افراد بر این عقیده باور دارند که هر اندازه هدف بزرگتر باشد، انگیزه ی آن ها بیشتر شده و موجب موفقیت در کسب و کارشان می شود. انتخاب هدف موثر و اصولی باید به صورتی باشد که مدت زمان زیادی برای رسیدن به آن نیاز نباشد. در صورتی که شخصی برای کسب و کار خود هدف بزرگ تری داشته باشد، بهتر است آن هدف را به چند هدف کوچکتر تبدیل کرده تا رسیدن به آن ساده شود.

  قوانین زندگی افراد موفق

  افراد موفق در کسب و کار دوست ندارد که اطراف یک فرد منفی نگر باشند.

  از آن جایی که افراد موفق همیشه نگاهی مثبت به آینده دارند همواره منتظر اتفاقات و نتایج خوبی از کارهایشان هستند. آن ها همیشه موارد احتمالی را در موقعیت های مختلف بررسی کرده و ذهن خود را درگیر مشکلات حاشیه ای نکنند. آن ها بر این عقیده باور دارند که لایق بهترین ها هستند.

  سازگاری

  یکی دیگر از ویژگی افراد موفق در کسب و کار، سازگاری می باشد. افراد موفق اصولا راه حل محور و سازگار هستند. این افراد از آن جایی که باور دارند که راهی برای انجام کاری پیدا خواهند کرد، با موقعیت های غیر منتظره ای رو به رو می شوند. به این صورت که این افراد به جای تمرکز بر روی مشکل، بر روی راه حل های جدید تمرکز می کنند. همین موضوع موجب ارائه ی ایده هایی می شود که به آن ها امکان می دهد از فرصت ها به درستی استفاده کرده و به نتیجه برسند. به همین دلیل به آن ها توصیه می شود در برابر احتمالات باز مانده و کنجکاو و انعطاف پذیر باشند.

  ویژگی مشترک افراد موفق

  برای شروع یک کسب و کار میزان ریسک پذیری شما در چه حدی است؟

  یکی دیگر از ویژگی های اصلی در افراد موفق در کسب و کار، میزان ریسک پذیری آن ها می باشد. برخی از افرادی هستند که از میزان ریسک پذیری کمتری برخوردار هستند. به این صورت که برخی از موفقیت های متفاوتی که برای آن ها پیش می آیند را رد می کنند و آن ها را نمی پذیرند. این افراد از قدرت ریسک پذیری کمتری برخوردار هستند.

  افراد موفق در کسب و کار ریسک پذیر بوده و با تفکر بالا و سنجش کافی جوانب کار را بررسی می کنند.  این افراد بعد از تسلط کافی به موضوع با قدرت ریسک کردن فرصت مورد نظر را می پذیرند. به این صورت که در یک وضعیت نا به سامان می توانند یک تهدید را به فرصت تبدیل کنند.

  این مطلب ادامه دارد…

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای