• به گفته دکتر ماکان آریا پارسا برخورد با انتقاد غیرمنصفانه، باید با لحن آرام، ثبات کلام و کاملاً منطقی صورت بگیرد. شخصی که از او انتقاد غیرمنصفانه شده است، می بایست با ذهنی باز در بحث شرکت کند. به این ترتیب می تواند جلوی نظرات بیرحمانه را بگیرد.

  بهترین پاسخ به انتقاد

  برای اینکه برخورد با انتقاد غیرمنصفانه را یاد بگیریم، در ابتدا باید بدانیم که انتقاد غیرمنصفانه دقیقاً چیست، و چطور باید آن را تشخیص داد؟ برای این موضوع یک مثال می زنیم. فرض کنید شما مشغول به انجام یک پروژه کاری هستید. همینطور تحقیق های لازم را انجام داده اید و روش های اصولی را برای انجام پروژه به کار گرفته اید. از سوی دیگر بررسی می کنید که پروژه شما پیشرفت کاملاً خوبی داشته و از نتیجه راضی هستید. در چنین شرایطی ممکن است از سوی همکاران خود یک سری انتقاد نابجا و به دور از واقعیت بشنوید. ممکن است بسیاری از افراد به شما بگویند پروژه شما سودی ندارد و یا با شکست روبرو می شود. این در حالی است که شما پیش بینی های لازم را کرده اید و پیشرفت در این زمینه را نیز متوجه شده اید. این نوع انتقاد، انتقاد غیرمنصفانه محسوب می شود.

  فکر می کنید بهترین پاسخ به انتقاد نادرست چیست؟ از دید دکتر ماکان آریا پارسا در گام اول می بایست آرامش خود را حفظ کنید. شما می بایست پس از شنیدن انتقاد غیر منصفانه، در ابتدا تعجب خود را اعلام کنید. البته ممکن است در همان لحظه به فکر فرو روید. گاهی انتقاد به قدری تند و تیز است که ممکن است شما را ناراحت کند. بنابراین باید بتوانید عصبانیت و پرخاشگری خود را کنترل کنید. مثلاً نفس عمیق بکشید و به میزان 5 تا 10 ثانیه سکوت کنید و سپس دفاع از خود را آغاز کنید. همین مکث سبب می شود تا جلوی پرخاشگری گرفته شود.

  بهترین پاسخ به انتقاد

  روش های برخورد با انتقاد غیرمنصفانه

  حال که توانستید آرامش خود را حفظ کنید، چه خوب است انتقاد بیان شده را یکبار دیگر، خودتان تکرار کنید. این واکنش بسیار هوشمندانه است و کمک می کند تا بتوانید موضوع را دقیق تر بررسی کنید. شاید شما به اشتباه متوجه انتقاد شده باشید. با تکرار انتقاد، در صورتی که شخص مورد نظر متوجه شد که حرف نابجا و بی معنی زده است قطعاً خودش کناره گیری می کند. بر باور دکتر ماکان اریا پارسا در چنین شرایطی بهتر است خودتان نیز تا حدودی کوتاه بیایید. بهتر است از دید فرد منتقد نیز به موضوع نگاه کنید. در صورتی که انتقاد را تکرار کردید و شخص منتقد به بحث ادامه نداد، باید دومین رفتار هوشمندانه را داشته باشید. مثلاً از دید منتقد به موضوع نگاه کنید. شاید پروژه کاری شما نیاز به انجام یک سری اقدامات بیشتر داشته باشد. مثلاً بگویید جوانب مختلف را می سنجم و مشکلی از این بابت ندارم. شما باید یک رفتار محترمانه از خود نشان دهید.

  روش انتقاد صحیح چیست

  روش انتقاد صحیح چیست؟

  بهترین پاسخ به انتقاد، سبک منعطفانه است. در چنین روشی شما می بایست سکوت کردن را تمرین نمایید. سکوت نوعی روش منعطفانه محسوب می شود و در لیست بهترین تکنیک های برخورد با انتقاد غیرمنصفانه محسوب می شود. البته سکوت شما نباید به معنای تسلیم باشد. یعنی مدام عذرخواهی نکنید. سکوت به معنای عدم رضایت شما از انتقاد است. طوری سکوت کنید که شخص به خود اجازه ادامه صحبت کردن ندهد. این موضوع بسیار حائز اهمیت است و اگر به درستی بررسی نشود مشکلساز می شود.

  برخی از افراد تصور می کنند بهترین پاسخ به انتقاد غیرمنصفانه، سبک پرخاشگرانه است. این سبک نیز مشکلات خود را دارد. روش های پرخاشگرانه در نهایت سبب می شوند تا عزت نفس شما کاهش یابد و به نوعی ضعف شما محسوب می شود. حتی نباید از کلمات نامناسب استفاده کنید.

  یکی از روش های درست برخورد با انتقاد غیرمنصفانه، این است که انتقاد را قاطعانه قبول کنید و دفاعی نداشته باشید. البته می توانید آنچه که به کلام قبول کرده اید را به کار نگیرید و عملی نکنید، اما تنها با تایید حرف طرف مقابل، حداقل به خودتان آرامش می دهید. به هر حال می بایست اجازه دهید شخص مقابل تا انتها انتقاد خود را اعلام کند. به حرف ها و صحبت های او گوش کنید و مادامی که او صحبت می کند به خودتان اجازه واکنش ندهید.

  از زبان دکتر ماکان آریا پارسا انتقاد صحیح می بایست سازنده باشد. در واقع وقتی به کسی انتقاد می کنید باید ضمن ایراد گرفتن از روش یا حرف او، پیشنهادی نیز برای او داشته باشید تا سریعاً جایگزین پیدا نماید. از یاد نبرید که شما در برابر انتقادی که می کنید، مسئول هستید.

  حقیقت را دریابید

  بسیار مهم است که بررسی کنید کدام قسمت از حرف های طرف مقابل با واقعیت همخوانی دارد. آیا او حرف خود را از روی قصد و غرض می زند؟ در واقع باید بررسی کنید که کدام قسمت از صحبت هایش زیر سوال بردن شخصیت شما است. بررسی همه موارد نیاز به هوش بالایی دارد.

  طبق اعتقاد دکتر ماکان آریا پارسا برخورد با انتقاد غیرمنصفانه در مراحل اولیه آسان نیست. اگر بخواهید وارد بحث با شخص مورد نظر شوید باید بتوانید از خود دفاع کنید. باید بدانید روش انتقاد محترمانه چیست و چطور می بایست جملات را با احترام به شخص منتقل کنید. ممکن است فردی که از شما انتقاد می کند، چندین سال از شما بزرگتر باشد، بنابراین چه خوب است بدانید تکنیک های انتقاد محترمانه چیست و همان تکنیک ها را به کار بگیرید. مثلاً به او بگویید با قسمت هایی از پیشنهاد شما کاملاً موافق هستم و از شما ممنونم. این نوع جملات سبب احساس خوب در شخص مقابل خواهد شد.

  این مطلب ادامه دارد….

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای