• به گفته دکتر ماکان آریا پارسا اهمیت ندادن به حرف دیگران به ظاهر ساده به نظر می رسد، اما واقعا آسان نیست! شاید بپرسید چرا نباید به حرف دیگران اهمیت دهیم؟ حقیقت این است که بسیاری از نظراتی که در مورد ما داده می شوند، کارشناسی شده نیست و شاید هم از روی حسادت باشد. به کمک یک سری روش ها یاد می گیریم چگونه به حرف دیگران اهمیت ندهیم.

  راه های اهمیت ندادن به حرف دیگران

  از زبان دکتر ماکان آریا پارسا یکی از بهترین روش های اهمیت ندادن به حرف دیگران، این است که در تصمیم گیری خود قاطع باشیم. اگر ما تصمیمی برای زندگی یا کسب و کار و … گرفته ایم، حتماً تحقیقات لازم را پشت سر گذاشته ایم و به نوعی همه جوانب را بررسی کرده ایم، بنابراین نیازی به نظر غیر کارشناسی دیگران نداریم. شما مسئول زندگی خودتان هستید و باید پاسخگوی خواسته هایتان باشید. هیچکس از شرایط زندگی شما به اندازه خودتان اطلاع ندارد. بنابراین اگر تصمیمی گرفته اید، قطعاً بهتر از نظرات متغیر دیگران است. به طور کلی توجه مستمر به حرف دیگران، ارزش و اهداف و همینطور مسیر زندگی شما را تغییر می دهد. از یاد نبرید که شما می بایست بر اساس آنچه در ذهن خود دارید تصمیم بگیرید و همه جوانب را بسنجید. اعتماد به نفس داشتن یعنی شما به آنچه انجام می دهید کاملاً آگاه هستید.

  از دید دکتر ماکان آریا پارسا به دنبال اثبات کردن اشتباه دیگران نباشید. شاید این ضرب المثل به گوشتان رسیده باشد، ” یک گوش را در کن و یک گوش را دروازه”. در واقع موضوع این است که نیازی نیست به شخص مقابل اثبات کنید که اشتباه می کند. حتی اگر نظراتی که در مورد شما داده می شود تند و تیز و زننده است نباید بر روی تصمیم شما تاثیر منفی بگذارد. شما فقط باید بررسی کنید که نظر شخص مقابل چقدر می تواند بر سازنده تر بودن تصمیم شما تاثیر بگذارد. جر و بحث با دیگران در این راستا هیچ اهمیتی ندارد بهتر است خودتان را کنار بکشید.

  راه های اهمیت ندادن به حرف دیگران

  برای روابط خود حد و مرز مشخص کنید!

  بر باور دکتر ماکان آریا پارسا اهمیت ندادن به حرف دیگران راه و روش خود را دارد. اینکه با هر نوع شخصیت ارتباط می گیرید و مشکلات خود را مطرح می کنید اصلاً نشانه خوبی نیست. در واقع شما کار را برای خودتان سخت تر می کنید. ارزش ها و خطوط قرمز می بایست برای هر شخص مشخص شود تا روابط سالمی شکل بگیرد. این موضوع بسیار پر اهمیت است. در واقع نباید اجازه دهید دیگران با حرف های خود شما را آزار دهند. مدیریت درست و مشخص کردن خطوط قرمز در مورد مسائل سبب می شود تا بهترین تصمیم گیری را داشته باشید. به طور کلی از کسانی که با سلیقه و سبک زندگی شما متفاوت هستند دوری کنید. گاهی تفاوت زیاد سبب می شود تا دچار مشکلات زیادی شوید.

  از سوی دیگر یکی از راه های اهمیت ندادن به حرف دیگران این است که به دنبال تایید گرفتن از دیگران نباشید. کسی که به دنبال تایید گرفتن از دیگران است، خواسته یا ناخواسته به نظرات آنها اهمیت می دهد. وقتی یک مساله از نظر شما درست است دیگر نیازی به تایید دیگران نیست. دقت کنید منظور مشورت نگرفتن و یا خودسر بودن نیست. فرض بر این است که شما تحقیقات لازم را انجام داده اید و می دانید که تصمیمتان کاملاً صحیح است. حال در این میان عده ای متفاوت از سلیقه شما نظر می دهند. در چنین زمانی نباید به دنبال اثبات تصمیم خود به آنها و تایید گرفتن باشید.

  چگونه به حرف دیگران اهمیت ندهیم

  اهمیت ندادن به حرف دیگران بدون گارد گرفتن

  در مقابل توصیه های دیگران گارد نگیرید! واکنش نشان دادن زیاد نسبت به حرف دیگران در نهایت نقطه ضعف برای شما محسوب می شود. بهتر است این رفتار آزاردهنده را از خود دور کنید. همین که حرف طرف مقابل را نادیده بگیرید کفایت می کند.

  برخی از افراد سوال می کنند چگونه به حرف دیگران اهمیت ندهیم، وقتی ما را عصبانی و ناراحت می کند؟ یکی از تکنیک های ساده این است که وارد بحث با او نشوید. می توانید سکوت کنید و به نوعی سعی کنید با حالت صورت خود نشان دهید که تمایلی به ادامه بحث با او ندارید و همینطور از نظر او خوشتان نیامده است. هرچه بیشتر با او جر و بحث نمایید، روحیه خودتان ضعیف می شود. این روش به مرور زمان سبب می شود تا شخص متوجه رفتار خود شود و تلاش بیهوده برای نظر دادن و دخالت نداشته باشد.

   در صورتی که میزان دخالت شخص مقابل بیش از حد است، می توانید از شخص سوم کمک بگیرید. به هر حال ممکن است نظر شخصی سبب مشغول شدن افکارتان شود و یا حتی باعث شود که به تصمیم خود شک کنید. در چنین شرایطی باید به سراغ شخص سومی بروید. البته شخصی که انتخاب می کنید باید اطلاعات کامل و کافی در مورد موضوع مورد نظر داشته باشد و به نوعی همه جوانب را بسنجد. نفر سوم می بایست فردی مطلع و منصف باشد. شخص سوم می تواند به درستی بین دو عقیده متفاوت داوری داشته باشد و بهترین راه حل را انتخاب نماید.

  بی اهمیت بودن نظر دیگران

  اهمیت ندادن به حرف دیگران در سه مرحله


  به اعتقاد دکتر ماکان اریا پارسا از آنجایی که راه های اهمیت ندادن به حرف دیگران متنوع است، ما سعی کردیم سه مرحله آسان و کاربردی را با شما در میان بگذاریم. از یاد نبرید که شما مسئول کار خودتان هستید پس اگر اشتباهی نمایید باز هم خودتان باید پاسخگو باشید. در گام اول به این باور برسید که خوب یا بد مطلق وجود ندارد و کسی از آینده مطلع نیست. بنابراین اگر تحقیقات لازم را انجام داده اید منتظر نتیجه باشید. بسیاری از افراد پس از عدم رضایت از نتیجه کار خود این تصور را دارند اگر به حرف دیگری گوش می دانند نتیجه اینطور نمیشد. این تصور اشتباه است و بهتر است از خودتان دور کنید.

  در گام بعدی از تکنیک های اهمیت ندادن به حرف دیگران، می توانید بحث را عوض کنید. این روش به صورت غیر مستقیم به شخص مقابل ثابت می کند که شما تمایلی به شنیدن حرف های او ندارید و در نهایت می توانید شرایط را محترمانه کنترل کنید.

  در صورتی که میزان دخالت شخص مقابل بیش از حد است بهتر است مدتی با او ارتباط کمتری داشته باشید. شما باید بدانید که اهمیت ندادن به حرف دیگران کمک می کند تا بتوانید با ذهنی بازتر تصمیم بگیرید. البته می بایست این کار را محترمانه انجام دهید تا روابط شما به طور کلی دچار آسیب نشود.

  این مطلب ادامه دارد…

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای